Maine House Democrats Banner
Home Representatives Latest News Radio Addresses Contact Us Leaders & Staff Legislative Calendar
Click on Representatives photo to view their web page.
 
Rep. Alley
Representative
Robert Alley, Sr.
District #138
Rep. Austin
Representative
Betty Austin
District #107
Rep. Babbidge
Representative
Christopher Babbidge
District #8
Rep. Tepler
Representative
Shawn Babine
District # 29
 Rep. Bailey
Representative
Donna Bailey
District #14
Rep.
Representative
Anne
Beebe-Center
District #93
 
 
Rep. Berry
Representative
Seth Berry
District #55
Rep. Blume
Representative
Lydia Blume
District #3
Rep.
Representative
Michael Brennan
District #36
Rep. Brooks
Representative
Heidi Brooks
District #61
Rep. Bryant
Representative
Mark Bryant
District #24
Rep.
Representative Christopher Caiazzo
District #28
 
 
Rep. Cardone
Representative
Barbara Cardon
District #127
Rep.
Representative
Anne Carney
District #127
Rep. Warren
Representative
Kristen Cloutier
District #60
Rep. Collings
Representative
Benjamin Collings
District #42
Rep. Cooper
Representative
Janice Cooper
District #47
Rep.
Representative
Margaret Craven
District #59
 
 
Rep. Tepler
Representative
Edward Crockett
District #43
Rep.
Representative
Scott Cuddy
District #
Rep. Daughtry
Representative
Matthea Daughtry
District #49
Rep. DeChant
Representative
Jennifer DeChant
District #52
Rep.
Representative
Diane Denk
District #9
Rep. Denno
Representative
Dale Denno
District #45
 
  Rep. Denno
Representative
Michael Devin
District #90
Rep.
Representative
Janice Dodge
District #97
Rep. Doore
Representative
Donna Doore
District #85
Rep.
Representative
Victoria Doudera
District #94
Rep. Dunphy
Representative
Michelle Dunphy
District #122
Rep. Farnsworth
Representative
Richard Farnsworth
District #37
 
Rep. Fay
Representative
Jessica Fay
District #66
Rep. Fecteau
Representative
Ryan Fecteau
District #11
Rep. Tepler
Representative
Victoria Foley
District #12
Rep. Gattine
Representative
Andrew Gattine
District #34
Speaker Gideon
Representative
Sara Gideon
District #48
Rep.
Representative
Lori Gramlich
District #13
  Speaker Gideon
Representative
Nicole Grohoski
District #132
Rep. Handy
Representative
James Handy
District #58
Rep.
Representative
Thom Harnett
District #83
Rep. Warren
Representative
Allison Hepler
District #53
Rep. Hickman
Representative
Craig Hickman
District #81
Rep.
Representative
Daniel Hobbs
District #7
 
Rep. Hubbell
Representative
Brian Hubbell
District #135
Rep. Hymanson
Representative
Patricia Hymanson
District #4
Rep. Tepler
Representative
Henry Ingwersen
District #10
Rep. Jorgensen
Representative
Erik Jorgensen
District #41
Rep.
Representative
Christopher Kessler
District #32
Rep. Kornfield
Representative
Victoria Kornfield
District #125
 
 
Rep.
Representative
Scott Landry
District #113
Rep. Madigan
Representative
Colleen Madigan
District #110
Rep. Martin
Representative
John Martin
District #151
Rep. Martin
Representative
Roland Martin
District #150
Rep. Mastracio
Representative
Anne-Marie Mastraccio
District #18
Rep.
Representative
Ann Matlack
District #92
 
Rep. Warren
Representative
Chloe Maxmin
District #8
Rep. McCrea
Representative
David McCrea
District #148
Rep. McCreight
Representative
Joyce McCreight
District #51
Rep.
Representative
Genevieve McDonald
District #134
Rep. McLean
Representative
Andrew McLean
District #27
Rep. Melaragno
Representative
Gina Melaragno
District #62
 
 
Rep. Sanborn
Representative
Michele Meyer
District #2
Rep. Moonen
Representative
Matthew Moonen
District #38
Rep. Nadeau
Representative
Victoria Morales
District #33
Rep. Nadeau
Representative
Catherine Nadeau
District #78
Rep. O'Neil
Representative
Margaret O'Neil
District #15
Rep. Monaghan
Representative
Sarah Pebworth
District #133
 
Rep. Nadeau
Representative
Anne Peoples
District #35
Rep. Perry
Representative
Anne Perry
District #140
Rep. Pierce
Representative
Teresa Pierce
District #44
Rep. Reckitt
Representative
Lois Reckitt
District #31
Rep. Riley
Representative
Christina Riley
District #74
Rep. Spear
Representative
Tiffany Roberts-Lovell
District #6
 
Rep. Rykerson
Representative
Deane Rykerson
District #1
Rep. Schneck
Representative
John Schneck
District #126
Rep. Kumiega
Representative
Braden Sharpe

District #46
Rep. Sheats
Representative
Bettyann Sheats
District #64
Rep. Stanley
Representative
Stephen Stanley
District #143
Rep. Schneck
Representative
Holly Stover
District #89
 
 
Rep. Sylvester
Representative
Michael Sylvester
District #39
Rep. Talbot Ross
Representative
Rachel Talbot Ross
District #40
Rep. Tepler
Representative
Denise Tepler
District #54
Rep. Terry
Representative
Maureen Terry
District #26
Rep. Tipping
Representative
Ryan Tipping
District #123
Rep. Tucker
Representative
Ralph Tucker
District #50
 
Rep. Terry
Representative
Arthur Verow
District #128
Rep. Warren
Representative
Charlotte Warren
District #84
Rep. Tucker
Representative
Bruce White
District #109
Rep. Zeigler
Representative
Stanley Zeigler
District #96